Víta Ťa Calliope mini

Fotografia detí držiacich Calliope

Calliope mini je miniatúrny počítač, ktorý spája zábavu s programovaním. Deti, žiaci a študenti v Calliope získajú nového kamaráta, z ktorého si vedia spraviť vlastného robota, hudobný nástroj, kalkulačku, meteorologickú stanicu, disko-guľu alebo hocičo iné, a popritom sa naučia programovať. Dotretice sa naučia aj jazyk, keďže väčšina rozhraní a návodov je v nemčine alebo angličtine. Na našej stránke sa dozviete ako začať programovať s Calliope, detailné informácie o tomto mini počítači, aké nástroje viete pri programovaní využiť, kam sa obrátiť v prípade otázok. Taktiež získate prístup k už vytvoreným projektom a experimentom, ktoré viete ihneď použiť. Výsledkami svojej hry s Calliope sa viete pochváliť a zdieľať ich s celosvetovou Calliope komunitou.


Úloha Calliope

Misiou Calliope je poskytnúť deťom hravý a užitočný vstup do digitálneho sveta. Pomocou Calliope mini chceme osloviť deti, žiakov, ale aj učiteľov a celý systém vzdelávania. Dúfame, že práve Calliope pomôže k lepšie vzdelaným a viac sebavedomým deťom, ktoré vedia zaobchádzať s digitálnymi technológiami, ocenia ich možnosti a sú ostražité voči ich hrozbám.

CALLIOPE.sk
Fotografia detí s Calliope

1 – Základné školy

V základných školách je kladený dôraz na kreativitu vo všetkých vyučovaných predmetoch, čo vytvára dobré prostredie a môže inšpirovať mnohé deti k začiatku programovania. Rodové stereotypy a predsudky sú v úzadí, čo znamená, že priestor na prácu s novými technológiami a programovaním sa dostane aj k dievčatám. V najlepšom prípade sa každý učí od každého, vytvárajú spoločne nové veci a riešia problémy, čo všetkých ženie vpred.

Ikona

2 – Podporovanie kreativity

Podobne ako rôzne ručné práce, programovanie je kreatívny proces, ktorý začína nápadom a končí hmatateľným výsledkom. Pri Calliope to platí doslovne, keďže hmatateľným výsledkom je práve Calliope mini, ktorá môže mať podobu robota, ktorý vie hýbať rukou; auta, ktoré sa vie pohnúť; alebo tváre, ktorá sa vie usmiať alebo žmurkať.

Ikona s nožnicami

3 – Zväčšenie zručností

Programovanie a obzvlášť práca s Calliope, podporuje viacero zručností v rovnakom čase, vrátane učenia sa cudzieho jazyka, tvorby kreatívnych nápadov, učenia sa z chýb, práce v tíme, komunikačných schopností, rečnenia pred ostatnými, odolnosť voči neúspechu – frustrácii a samozrejme vytrvalosti. V neposlednom rade učí aj k samostatnosti a nevzdávaniu sa, opätovnému skúšaniu možného. To všetko už od útleho veku.

Ikona s fotoaparátom

4 – Digitalizovaný svet

V stále viac automatizovanom svete je základom, aby sme aj tých najmenších pripravili a vychovali nie len ako používateľov už vytvorených nástrojov a technológií, ale umožnili im aktívne tvarovať tento svet a jeho budúcnosť. Týmto spôsobom sa z týchto detí stanú sebaistí a digitálne zodpovední ľudia, ktorí vedia z okolitého sveta vyťažiť čo najviac a rovnako mu aj čo najviac dať.

Ikona s perom

5 – Pomoc pri vzdelávaní

Deti sa učia najlepšie, ak veci skúšajú. Počítačový vedec Seymour Papert povedal: “Učíte sa skúšaním, ale ešte lepšie sa učíte rozmýšľaním o tom, čo robíte.”. Napríklad programovanie robota núti deti rozmýšľať, čo musia urobiť, aby dali robotovi schopnosť urobiť to, čo chcú. Krok za krokom.

Žltá fotografia Calliope s vyobrazeným emoji

Miniatúrny počítač, ktorý spája zábavu a programovanie

Červená fotografia s Calliope

Kým sme vytvorili Calliope mini, skúšali sme viacero iných miniatúrnych počítačov v prostredí základných škol. Bolo nám však jasné, že potrebujeme zariadenie, ktoré by vedeli žiaci používať veľmi jednoduchým spôsobom a bez obáv, napríklad aj z vytvorenia elektrického skratu. Taktiež niečo, čo bude obsahovať všetky potrebné komponenty integrované do jedného zariadenia bez potreby dodatočného pripájania rôznych ďalších malých súčastí. A na záver musel byť takýto počítač hlasný, farebný a zábavný, s veľmi jednoduchou a intuitívnou možnosťou programovania, teda jeho oživenia deťmi. Tak vznikol Calliope mini, miniatúrny počítač, ktorý spája zábavu a programovanie. Má tvar hviezdy a meno po antickej bohyni Calliope.


Calliope mini v detailoch

Tento miniatúrny počítač vyzerá ako hviezda a obsahuje množstvo senzorov, konektorov a ďalších komponentov:

Svetlá

Červené svetlá sa taktiež nazývajú aj LEDky. Vytvárajú mriežku o rozmeroch 5×5 diód a vedia byť ovládané samostatne. Samostatné žlté svetlo v ľavom hornom rohu slúži ako indikátor stavu ak sa čokoľvek deje.


Tlačidlá

Pomocou tlačidiel A a B, ktoré sú umiestnené po stranách, viete Calliope ovládať. Naprogramovaním určíte, čo sa má po ich stlačení stať. Tlačidlo Reset umožňuje Calliope resetovať.


Senzory

Kombinovaný čip pod tlačidlom A obsahuje kompas, senzor pohybu a akcelerometer, vďaka ktorému rozpozná, ktorým smerom a akou rýchlosťou sa pohybuje. Calliope môže odmerať aj ďalšie veličiny.


Piny

Všetky rohy (piny) Calliope hviezdice majú svoje funkcie. Pomocou svoriek viete na piny “+” a “-“ pripojiť batériu. Piny 0, 1, 2, 3 umožňujú pripojenie ďalších senzorov a sú dotykové ako obrazovka tabletu.


USB

Port USB na vrchu Calliope mini je najjednoduchším spôsobom pripojenia k počítaču a umožňuje naprogramovať Calliope mini veľmi rýchlo pomocou presunu súboru s vytvoreným kódom.


Bluetooth

Chcete pracovať s Calliope na diaľku? Technológia Bluetooth umožňuje pripojiť Calliope mini k tabletu alebo smartfónu. Navyše tento rádiový modul umožňuje komunikovať Calliope zariadeniam aj medzi sebou.


Reproduktor a mikrofón

So vstavaným reproduktorom môžete jednoducho pustiť rôzne zvuky alebo len obyčajné pípnutie, podľa potreby daného projektu. Pomocou mikrofónu zase odmeriate intenzitu okolitého zvuku.


Procesor

Mozgom celej Calliope je procesor umiestnený v ľavom dolnom rohu. Dodáva jej dostatočnú silu výpočtového výkonu pre všetky nápady a projekty, ktoré sa rozhodnete uskutočniť!


Zásuvné konektory

Rôzne dodatočné moduly obsahujúce ďalšie zaujímavé senzory môžu byť ku Calliope mini veľmi jednoducho pripojené pomocou dvoch zásuvných konektorov nad tlačidlami.


Pripojenie motora

Ku Calliope mini viete pripojiť až dva motorčeky naraz pomocou malého pozdĺžneho konektora umiestneného pod farebnou LEDkou. Umožňuje to premeniť Calliope na pohyblivého robota alebo autíčko.


Grafika Calliope s popisom jednotlivých častí

Fotografia Calliope mini s otvorenou krabicou

Kúpa Calliope mini

Miniatúrny počítač Calliope mini si viete kúpiť priamo na našej stránke. Je určený žiakom od 3. ročníka základných škôl. Poskytujeme ho vo dvoch vyhotoveniach, a to ako Starter kit alebo Classroom set. Starter kit je určený pre jednotlivcov, ktorým sa Calliope zapáčilo v škole alebo na iných našich vzdelávacích kurzoch. Classroom set je určený pre vybavenie celej triedy a obsahuje aj príslušenstvo navyše.

Fotografia Calliope mini so zatvorenou krabicou